Vigvam a týpí

Publikoval(a) admin dne

Jaký je v tom rozdíl?

Obě slova mají tentýž význam: dům. Ale každé je v jiném jazyce, a z toho vyplývá, že jeden dům vypadá trochu jinak než druhý. Jenže není tak snadné poznat, kdo je kdo…

Týpí

Týpí je lakotské slovo. Tento kónický příbytek si stavěla většina indiánů plání z dřevěných tyčí a sešitých bizoních kůží, později z plátna. Pro týpí jsou rovněž charakteristické dvě chlopně v horním otvoru, kterými se upravuje proudění kouře v týpí nebo se zakrývá střecha před deštěm.

Jinou vymožeností tohoto typu příbytku je tzv. lining/lajning, vnitřní pás kůží, kožešin či látky, který umožňoval lepší proudění vzduchu. Dneska najdete lining na každém lepším českém týpí, ale ve skutečnosti jde až o doplněk z pozdějších dob. Ve starých časech se lining používal zřídka – spíše v zimě, a ani nebýval po celém obvodu týpí.

Co bylo v loveckém přístřešku naprostou nutností, je oheň. Ohniště je srdcem domova. Jestli si stavíte na zahradě týpí či vigvam a nemáte v něm ohniště, máte jen směšnou hračku a měli byste to napravit!

Vigvam

Slovo vigvam pochází z téměř totožného výrazu v algonkianských jazycích. Tyto kmeny žily v lesích kolem Velkých Jezer, kde se vyskytuje bříza s mnohem kvalitnější kůrou než ta naše. Totiž, kvalitnější ve smyslu krycího materiálu. Pro indiány z té oblasti byla taková bříza požehnáním. Používali ji na nádobí, na stavbu kánoí – a na střechy vigvamů.

Vigvam má tedy obvykle střechu z březové kůry. Jeho tvar ale může být různý: Stěny mohou být z ohnutých prutů tvořících kopuli, nebo i kupoli. Nebo jsou z rovných tyčí a tvoří kužel. Půdorys může být kruhový, oválný nebo podlouhlý se zaoblenými konci.

Aby to bylo ještě zamotanější, v době pozdních rezervací už používali indiáni místo březové kůry často rovněž plátno. Takže vigvam může nakonec vypadat skoro jako týpí, ale není to týpí. Co ho od týpí designově odlišuje, je nepřítomnost kouřových chlopní. Protože ty jsou vynálezem indiánů z plání. Indiáni z lesů něco takového původně řešit nemuseli. Kouř jim odcházel nejen otvorem uprostřed střechy, ale i škvírami mezi překrývajícími se kusy březové kůry. Kůrová střecha nepropustí déšť shora, ale propustí kouř zdola.


Další cizí slova…

Aby nedošlo k mýlce, týpí a vigvam nejsou jediné dva názvy pro přenosný indiánský příbytek. Takových názvů jsou desítky až stovky. Každý kmen nebo jazyková skupina měla svůj vlastní, či dokonce několik různých názvů pro jednotlivé typy přístřešků, které používali. Například kopulovitému vigvamu říkali Odžibwejové waginogan… Apači žili ve wikiapech, ačkoli jejich tvar je totožný s tvarem vaginoganu, ovšem krytina, kterou původně používali, je už mnohem horší kvality, a snadno jim propršela. Jejich příbuzní Navahové měli přístřešek podobného tvaru zvaný hogan, krytý hlínou.

Pravidla primitivních příbytků

Proč vypadají, jak vypadají? Čtěte v dalším článku na toto téma.

Kategorie: Antropologie

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *