Rostliny
Naše bídná žahavá sestra a její schopnosti
Mezi všemi našimi bylinami má KOPŘIVA svým způsobem výjimečné postavení. Pro survivalistu i adepta rostlinné medicíny je tato rostlina požehnáním.
Mezi všemi našimi bylinami má KOPŘIVA svým způsobem výjimečné postavení. Pro survivalistu i adepta rostlinné medicíny je tato rostlina požehnáním.
Dvojice Amerik je poslední z řádných kontinentů osídlených člověkem. Jak se dnes odhaduje, zhruba před 16 000 lety začali do nové země proudit lovci-sběrači z východní Asie přes částečně zamrzlou Beringovu úžinu. Za stády zvěře stále na východ, až byli na západě a stali se z nich praindiáni. Tato vstupní brána zůstávala otevřena, dokud se za ní o 4 000 let později nezavřela voda. Jak si sami říkali a kudy chodili lidé, kteří tímto obrovským Číst více…
Životní síla, která proudí celým vesmírem, má spoustu jmen. Síla, moc, kouzlo, magie, život, posvátno, božství, tajemství… Zdánlivě tyto pojmy vypadají jako zcela oddělené věci, protože každé z těch jmen je svázáno s jinými souvislostmi, společenskými tabu a předsudky. Je to však pořád jedna tajuplná síla. Moc, která nás zrodila, umožňuje nám žít a uplatňovat svou vůli. Nebo se prosazuje skrze nás i proti naší vůli. Zachovává naše zdraví fyzické i duševní. A samozřejmě působí Číst více…
Posledně jsme nastínili rozmanité podoby, které mohl mít vigvam nebo týpí. Všechny primitivní příbytky totiž podléhají jistým zákonitostem. Pojďme je rozebrat a složit. Tvary přístřešků: Jaký je k čemu dobrý? Charakter přístřešků všech nomádských a primitivních národů je dán jednak dostupnými materiály, jednak potřebou jeho přenositelnosti. Od toho se odvíjí i jeho základní tvar. Kužel To nejjednodušší, co může zručný kočovník zařídit téměř okamžitě, je popadnout několik kmínků jehličnatých stromů, svázat je do kužele a Číst více…
Jaký je v tom rozdíl? Obě slova mají tentýž význam: dům. Ale každé je v jiném jazyce, a z toho vyplývá, že jeden dům vypadá trochu jinak než druhý. Jenže není tak snadné poznat, kdo je kdo… Týpí Týpí je lakotské slovo. Tento kónický příbytek si stavěla většina indiánů plání z dřevěných tyčí a sešitých bizoních kůží, později z plátna. Pro týpí jsou rovněž charakteristické dvě chlopně v horním otvoru, kterými se upravuje proudění kouře Číst více…
Asi jste už někde slyšeli o zenové lukostřelbě na způsob filozofické cesty. Primitivní lukostřelba si s ní v hloubce ničím nezadá, dokonce bych řekl, že jde hlouběji! Je to používání luku takovým způsobem, jak to dělali první lidé, kteří tuto zbraň používali. Týká se to všech aspektů: konstrukce luku a šípů, použitých materiálů, technologie výroby a samozřejmě i samotné techniky střelby. V neposlední řadě jde o její pravý původní účel: lov a boj! Zkrátka, tato Číst více…
O pravěkých nebo indiánských lovcích kolují civilizační „legendy“, které odrážejí pokřivené vnímání jejich životního stylu. Tzv. černá legenda například praví, že se lidé v těch dobách dožívali sotva padesáti let.
Slunovrat je dobrá symbolická příležitost, jak uctít mocnou životadárnou sílu Slunce. Oslava je spojena s intuitivními rituálními prvky přivádějícími tuto sílu mezi nás. Tím se se sluncem propojujeme.
Ovládání ohně je základní umění, které oddělilo člověka od zvířete. Formovalo naši kulturu a umožnilo nám lépe využívat přírodní zdroje, ale zároveň nás narozdíl od ostatních zvířat učinilo na ohni závislými. Když už na tomto živlu závisí naše pohodlí a život, je důležité umět ho vyvolat z toho, co nám dává země. Schopnost rozdělat oheň z přírody nám vrací část síly a svobody, kterou nám sebrala civilizace. Je to základní magie přírodních národů, důležitá pro Číst více…