Letní slunovrat – proč a jak ho slavit

Publikoval(a) admin dne

Je tu 21. červen, nejdelší den v roce. Na první pohled bychom to nerozeznali, ani lovecko-sběračské kultury neměly o něčem takovém jasné ponětí. Lovci nepotřebovali počítat dny a dělit rok na přesné půlky a čtvrtiny. Tyto momenty však už měly obrovský význam pro raně zemědělská předkřesťanská společenství. (Dokonce i pro ta křesťanská, jenom v poněkud skryté formě…)

Jakmile totiž váš život začíná záviset na úrodě, začnete si hledat způsoby, jak přesně počítat čas, abyste věděli, kdy zasít a kdy sklidit. Když už tyto nástroje máte, potom se každý slunovrat a rovnodennost stává symbolickou událostí v dějišti kosmických sil. Jenom musíte věřit kněžím, nebo vědcům, že to správně vypočítali. Nebo si to vypočítat sami.

Tak či onak, slunovrat je dobrá symbolická příležitost, jak uctít mocnou životadárnou sílu Slunce. Oslava je spojena s intuitivními rituálními prvky přivádějícími tuto sílu mezi nás. Tím se se sluncem propojujeme.

Tradiční slovanské oslavy slunovratu jsou dosti pestré. Pekly se při tom a jedly koláče, symbolizující malá slunce. Univerzální význam pro sluneční oslavu má velký oheň, kolem kterého se tančí kruhové tance, a to po směru hodinových ručiček – jak se pohybuje slunce. Ostatně, samotné hodiny jako mechanismus jsou symbolickým vyobrazením slunce. Ve většině kultur severní polokoule se kruhové rituální a léčivé činnosti prováděly většinou právě ve směru slunce. Protože to je způsob, jakým se dějou věci ve světě v souladu se životem.

Takže, chcete slunovrat uctít a nevíte jak? Běžte k ohni, běžte tančit v kruhu, nebo jezte koláče! Slunovrat je ve znamení ohně, světla a kruhu. Vytvořte něco kulatého, nebo si něco kulatého užijte! Slunce rozhodně stojí za to, abychom si ho vážili a měli ho rádi. Bez něj bychom tu nebyli!


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *